top of page

חושבים על שנת שירות?

כדאי שתקשיבו למה שיש לש״שינים של עמותת עמיחי לספר על חווית השירות שלהם!

"לפני פחות מ24 שעות סיימתי להיות ש"ש בעמותת עמיחי. עברה שנה, לא הספקתי להגיד וואו והיא עברה. בשנה אפשר להספיק הרבה- לגדול, לצמוח, להתרגש, להתאהב, לבכות, ליצור חברויות, ללמוד... אה כן, עוד דבר אחד - אפשר להכיר ילדים שהמילה מושלמים עושה איתם קצת עוול. לפני שנה נכנסתי לגן ילדים שממבט ראשוני נראה בנאלי ושגרתי, אחרי יום אחד הבנתי שהגעתי למקום הכי מיוחד ומרגש שקיים על הפלנטה הזאת. הצבעים, האנשים, החברים וכמובן הילדים. לא כל אחד זוכה לעבוד עם אנשים עם צרכים מיוחדים. הקסם, הטוהר, הרגש בעיניים הבוהקות שלהם כשאתה בא להגיד שלום, הצחוק המתגלגל, הנשמה האינסופית שנמצאת בהם שלעולם תהדהד בלב שלי ושל הסובבים אותם. מעריך אותם, מעריץ אותם! הם הילדים שלי ואני כבר לא אהיה שם. זאת האכזריות של לצאת לשנת שירות, הפרידה. אני בטוח שלמרות הפרידה הפיזית ליבי קשור בשלהם וליבם קשור בשלי. אני זכיתי. אני, גיא, בן לאמא נכה, דור הקאסמים, קיבוצניק מושתן, נער שעשה הרבה טעויות בחייו, אני זכיתי להכיר אתכם, ללמוד מכם, לאהוב אתכם, להיות נאהב, מבורך. לא יכולתי לבקש מתנה גדולה יותר מלעבוד אתכם יום יום במשך שנה, לפגוש את המשפחות הכל כך מיוחדות שלכם, לעזור להן כשצריך ולהיעזר בהן לא פחות.
אז אני אסיים ואומר תודה, תודה שהחיים יפים כל כך בזכותכם ושאני יכול לומר בלב שלם שלחיות בשוויון עם השוני פירושו לחיות באור גדול, באהבה ובחסד"

גיא אדמוני

"עוד רגע מסיימים את השנה ועוברים לפרק חדש בחיים, ובינתיים מתחילים להיפרד.. עמותת עמיחי הפכה לבית בשבילי,לקום כל בוקר וללכת למרכז יום (מרכז תעסוקה לחברה בני 21+), להיכנס לכיתה 4 המהממת בה יש חברים שונים, מיוחדים ומהממים, לעבוד עם צוות פשוט מדהים, לעסוק במגוון פעילויות, וב12 להמשיך לגן ילדים עם עוד כמה ש"ש מדהימים שהפכו לחברים קרובים, ובהדרכת רכזת מדהימה ותותחית על, מפעילים מועדונית אחה"צ לילדים מקסימים ומתוקים בטירוף, בגילאים 3-6. אחר כך אני חוזרת לקומונה שלי, דירה בה גרים איתי חברה שהפכו למשפחה שלי. היו שם תמיד, בעליות ובירידות, ברגעי הצחוק השטות והאושר, וגם ברגעים הפחות טובים שסתם אין מצב רוח.. זאת הייתה שנה מטורפת, ואני מודה כל כך לכל מי שהיה חלק בשנה המדהימה הזאת!
אני ממליצה בחום על שנת השירות הזאת, ובכללי על עבודה עם האוכלוסייה המדהימה והמיוחדת הזאת!
זה רק נשמע מרתיע.. אנשים רבים עונים לי בפליאה כשאני מספרת להם עם איזה אוכלוסיה אני עובדת ודואגים להגיד לי כמה זה וודאי קשה. אז שתדעו, שלומדים להכיר אוכלוסייה מיוחדת, חמה, ואוהבת, וזה בכלל לא קשה או עצוב.
אפילו שהם לא תמיד יוכלו לחוות חוויות שאנחנו חווים, או אפילו שלחלקם אין יכולות שלנו הן בסיסיות כל כך, כמו ללכת, לראות, לשמוע, לדבר, לאכול ולשתות לבד.. אבל הם זכו להרגיש, הם זכו לאהוב ולהיות נאהבים, הם זכו לשמוח, לצחוק, לבכות, לכעוס ולהתרגש. הם מלאים באור, אושר, חום, ואהבה אינסופית, והם כל כך מלמדים, מספקים, ממלאים בטוב ואושר. הם פשוט מדהימים וחזקים, והם ראויים להערצה והערכה. כל מה שהם צריכים זה שנראה אותם, הם צריכים את התיווך לעולם, שננגיש להם את הדברים שלנו הם פשוטים וקלים כל כך.
הם רק צריכים שניהיה רגישים, סבלנים, חמים ואוהבים.
אז תתנדבו, תתרמו ותיפתחו לעולמות חדשים!

עדן אליה

הגעתי לשנת שירות בעמותת עמיחי. אם אתם לא יודעים מה זה שנת שירות, תפסו לעצמכם איזה אחות גדולה שתסביר לכם מה אומרת החוויה המדהימה הזאת, ולמה כל אחד חייב לעבור אותה. אם אתם בעניין תישארו איתי.

 

עמותת עמיחי היא עמותת משפחות קהילתית שמתעסקת ביצירת רצף שירותים לקהילת בעלי מוגבלויות ומקבלת את הש"ש שלה מהתק"צ או מהנוער העובד.

אם אתם לא קיבוצניקים או חריגים של התק"צ, אבל הצירוף כחול אדום מעלה בכם חיוך מהוסס, אל דאגה, זה אתגר, אבל לא אחד שלא תוכלו לצלוח. אחרי שמונה שנים אינטנסיביות בצופים מצאתי את עצמי בלב "חוות ההכשרה" של הנוער העובד והלומד, אני חייב להגיד שעדיין לא התרגלתי לכל הקטעים שלהם, אבל האנשים שם כל כך טובים שתשכחו מזה בשנייה (אולי למעט דרמה אחת או שתיים שתצוץ כמו בכל קומונה טובה).

 

כשאתה תקוע עם עוד שלושים אנשים שאתה אוהב באותו הבית, לא אכפת לך לשטוף כלים גם עד שתיים בלילה (וזה יקרה לא מעט, אבל בכיף ובאווירה טובה). מהניסיון של לחיות ביחד תלמדו כל כך הרבה שזה יהיה שווה את כל הרגעים הקשים שיבואו בדרך.

 

לכל אחד בעמותה יש מסגרת בוקר ומסגרת צהריים. בבוקר אני עובד בבית ספר משלב בהוד השרון, ודואג ליזום פרויקטים ולעשות כל מה שאפשר בשביל שהילדים האלה ישתלבו כמה שיותר טוב בכיתה, בשיעור ובמרקם החברתי. המיוחד שבתפקיד הזה הוא היכולת ליזום מאפס כמעט כל דבר ולזכות לגב מלא מצוות בית הספר שבא בראש פתוח לחלוטין בשבילכם.

 

בצהריים אני מדריך במועדונית בפתח תקווה, בה 22 חניכים עם מוגבלויות תקשורת, אוטיזם ומוגבלות שכלית התפתחותיות.  לפעמים יש אתגרים אבל אין שום דבר יותר מספק מזה!

מקווה שנתתי לכם קצת מושג על החוויה המדהימה שאני עובר, ושאראה אתכם במיונים.

ניר

הרשמו לקבלת מידע על שנת שירות בעמותת עמיחי

bottom of page