top of page

התנדבות בעמיחי -

התנדבות בהתאמה אישית

מתנדבי עמותת עמיחי נהנים מפעילות מעוררת השראה, מאוירה ביתית ומתחושת עשיה בזכות היכולת שלהם לבחור את המסגרת המתאימה ביותר עבורם.

מחקרים רבים שהתקיימו בארץ ובעולם על תחום ההתנדבות (לקריאה נוספת על יתרונות ההתנדבות) מורים על הקשר החזק הקיים בין פיתוח ושכלול יכולות אישיות, לבין התנדבות לבין מדדי רווחה אישיים (כגון שביעות רצון מהחיים או יכולת להתמודד עם בעיות) ובין התנדבות לבין מדדי הון חברתי (כגון תחושת קהילתיות ואמון בבני אדם). אך למרות היתרונות הרבים הגלומיים בהתנדבות ולמרות הרצון העז של רבים לעזור לקהילה, ישנם מכשולים הניצבים בפני המתנדב, המקשים על פעילותו ועל התמדתו.

המכשול המשמעות ביותר העומד בפני רוב המתנדבים הוא הזמן או ליתר דיוק העדרו. לכולנו מחוייבויות תעסוקתיות ומשפחתיות רבות, וקיים קושי אמיתי למצוא זמן שאותו ניתן להקדיש למען אנשים אחרים. ואכן, ממחקרים עולה ששבעים ושלושה אחוזים מהאנשים שאינם מתנדבים, מעידים כי העדר זמן הוא שמונע מהם להתנדב. מכשול הזמן מקשה גם על מתדבים פעילים להתמיד במסגרת ההתנדבות שלהם, ותעיד על כך המגמה המתחזקת של התנדבויות יומיות, ללא כל מחוייבות ארוכת טווח לארגון. גם בקרב מתנדבים שכבר התחייבו לארגון הזמן עומד לעיתים לרועץ, כך ששינוי קטן בלוח הזמנים מצד המתנדב או הארגון יכול להביא לסיום ההתקשרות בין הצדדים. 

ההכרה במרכיב הזמן ובהשפעתו על מעגל החיים של המתנדב הביא את צוות עמותת עמיחי לאמץ מדינויות של גמישות מרבית. נפח הפעילות של העמותה מאפשר לנו לפתוח בפני המתנדבים אפשרויות התנדבות כמעט בלתי נדלות לאורך כל השבוע (ראשון עד שבת) ובמהלך כל שעות היום (בוקר, צהריים וערב). ריבוי האפשרויות ומועדי ההתנדבות מאפשר למתנדבים רבים לתת מעצמם בדיוק כשנוח להם. בדרך זו יכולים צעירים, פנסיונרים והורים עסוקים למצוא את המועד הטוב ביותר עבורם  בלא לוותר על הרצון בהתנדבות משמעותית.

אומנם חלק מאפשרויות ההתנדבות שאנו מציעים מצריכות מחוייבות ארוכת טווח, אבל אנחנו כמובן שמחים לכל עזרה, ולכן מגיסים גם מתנדבים שאינם מסוגלים לקחת על עצמם מחוייבות שכזו. גם בפני מתנדבים אלה אנו מציעים הזדמנויות רבות להתנדב כגון הנחיית סדנאות חד פעמיות, פעילות בסופי שבוע מידי כמה חודשים, עזרה בדוכני העמותה אחת לכמה שבועות או אפשרויות נוספות עליהם ניתן לקרוא בפוסט הבא.

צוות העמותה אינו דואג רק להתאמה בין לוח הזמנים של המתנדב למסגרת ההתנדבות, אלא לשביעות רצונו הכללית מחווית ההתנדבות. מתנדבים רבים שמתחילים את התנדבותם עם רצון עז לעזור מתאכזבים לא פעם אם ההתנדבות שלהם נעדרת תחושת אתגר, עניין ואחריות. נפח הפעילות ומגוון השירותים שאנו מספקים מאפשר לצמצם למינימום תחושות שכאלה בקרב המתנדבים שלנו. מדיניות הגמישות המירבית שאימצנו מאפשרת למתנדבים להתאים את מסגרת ההתנדבות שלהם למידותיהם. מלבד היכולת לבחור את שעות הפעילות, מתנדבי העמותה יכולים לבחור במיקום הגאוגרפי המועדף עליהם מבין המרכזים שלנו בכפר סבא, בפתח תקווה או בהוד השרון. כמוכן, המתנדבים שלנו יכולים לבחור את קבוצת הגיל המועדפת עליהם; בין אם המתנדב מבקש לעבוד עם פעוטות, ילדים, בני נוער, מבוגרים או קשישים, בעמותת עמיחי כל האפשרויות פתוחות בפניו (אומנם לא כל קבוצות הגיל פועלות בכל המרכזים). גם לגבי אופי ההתנדבות יש למתנדבים אפשרויות בחירה; יש המעדיפים פעילות פרטנית ואישית, יש השמחים לעזור בפעילות קבוצתית קיימת וכאלה אשר מבקשים ליזום פעילות משלהם - גם בתחום זה למתנדבי העמותה יש החופש לבחור באפשרות הטובה ביותר עבורם. כמובן שגם למתנדבים המבקשים להביא מעצמם ומכישוריהם יש מקום בעמותת עמיחי בין אם מדובר על סיוע אדמינסטרטיבי, לוגיסטי, שיווקי או אחר. אנו יודעים שמסגרת חברתית עשויה להיות משמעותית לחלק מהמתנדבים, ועל כן יש ביכולתם לבחור מבין מסגרות מאד מגובשות ומשפחתיות לבין מסגרות שבהן הצד החברתי פחות משמעותי.

עמותת עמיחי זקוקה מאד למתנדבים אשר מאפשרים לה להרחיב את מגוון השירותים ואת איכות השירות שהיא מספקת,  לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. אנו מאמינים שעלינו לוודא שהמתנדבים שלנו חשים בתחושת אתגר, עניין ואחריות ומרגישם בבית ועל כן לצד דרישות תפקודיות ברורות אנו מאפשרים לבם לתפור התנדבות בעלת משמעות התפורה למידותיהם, ואשר מותירה בהם תחושת סיפוק והנאה. 

הצטרפו עכשיו לצוות המתנדבים שלנו בהוד השרון, בכפר סבא ובפתח תקוה!

ניוזלטר עמיחי - להיות מעודכן, לקבל השראה ולבחור איך לעזור

אצלך פעם בשבוע

bottom of page